Płytki drewnopodobne w łazience

Płytki drewnopodobne w łazience

Drewno w łazience jest doskonałym rozwiązaniem. Widoczne słoje ocieplają wnętrze, a dobrze dopasowane do dodatków wprowadzają niepowtarzalny klimat. Jeśli martwicie się o jego wytrzymałość to pomyślcie chwilkę o tym z czego wykonane są żaglowce, płoty, ona, urokliwe mostki… Wszystkie te obiekty (jak i wiele innych) wykonane są przecież właśnie z drewna. Dostają tak dużo wilgoci jakiej nie dostarczyłby im nawet długi prysznic, a wytrzymałością ich możemy cieszyć się długie lata. Nie bez powodu i sauny wykonane są właśnie z drewna. Ważne jest tylko aby dobrze dobrać gatunek do naszych potrzeb, a następnie dobrze je impregnować.

Drewniany blat wspaniale koresponduje z lustrem w podobnej oprawie.
A co dla leniuchów?

Wiadomo, nie każdy z nas ma ochotę co jakiś czas martwić się czy nasza deska w łazience jest odpowiednio zabezpieczona, czy może warto już ją odświeżyć. Dla tych bardziej wygodnych, lub jak można to inaczej napisać, bardziej praktycznych 😉 powstały płytki drewnopodobne. W tym temacie jesteśmy całkowicie rozpieszczani przez producentów. Mamy do wyboru wszelkie odmiany drewna, odcienie, formaty. Dzieje się, oj dzieje.

Płytki drewnopodobne są bardzo praktycznym rozwiązaniem.
Jak kupować płytki drewnopodobne?

Pamiętając o tym, że płytki takie są o wiele bardziej odporne niż prawdziwe drewno, wybierajmy te z wysoką klasą ścieralności (np. IV). Nowoczesna płytki są antypoślizgowe, odporne na wilgoć oraz zmiany temperatury. Płytki tego typu imitują często nie tylko sam wzór czy kolor drewna, ale również sam format deski. Bardzo często spotkamy takie o długości 60 lub 90 cm, lub o wydłużonej 20×120 lub 20×180 cm.

W naszym salonie znajdziecie wiele rodzajów płytek drewnopodobnych.
Jak łączyć płytki drewnopodobne z kolorami i materiałami?

Drewno sprawdza się w każdym połączeniu. Jeśli chcesz osiągnąć przytulny a jednocześnie prosty wystrój, połącz drewno z bielą, lub szlachetnym białym marmurem. Użycie bardzo naturalnego odcienia drewna da nam efekt stylu skandynawskiego. Dodatkowo możemy go wzmocnić o użycie szarości, kamieni, betonu. Taka łazienka będzie cieszyć oko przez wiele lat, a przez swoją uniwersalność, da się łatwo zmieniać dzięki dodatkom.

Drewno w łazience w wydaniu skandynawskim.

Jeśli proste i klasyczne wnętrza to nie twoja bajka, pozwól sobie na szaleństwo. Użyj intensywnych kolorów. Granat, bordo czy modna zieleń będą wspaniale współgrać z naturalnym drewnem. Dla wzmocnienia efektu można wykorzystać czerń w postaci farby czy marmuru. Drewno będzie wtedy elementem dodającym przytulności wnętrzu. Dodatkowo umieszczenie w niej dużej ilości roślin da bardzo modny efekt łazienki w stylu urban jungle.

Drewno w połączeniu z betonem nada łazience nowoczesnego klimatu.
Jak układać płytki.

Jeśli korzystasz z pomocy architekta, masz bardzo uproszczone zadanie. Przedstawi Ci różne wersje układu płytek i wybierzecie ten który najlepiej się u Ciebie sprawdzi.

Jeśli nie masz takiego pomocnika przy sobie, musisz poradzić sobie sam. Musisz spróbować ułożyć je „na sucho”. Wybierz kilka płytek i spróbuj wybrać najbardziej atrakcyjny wzór dla Twojej łazienki.

– układanie z przesunięciem

Jest to najczęściej stosowany układ płytek drewnopodobnych. Daje on doskonały efekt zarówno w małej jak i dużej łazience. Najefektywniejsze przesunięcie płytek względem siebie jest o ok 15% długości. Będą one przywodziły na myśl prawdziwe drewniane podłogi, a dodatkowo ukryją niedoskonałości.

Płytki ułożone z przesunięciem
– układanie na jodełkę

Uwaga – klasyka designu! Taki układ jest najbardziej klasycznym układem jeśli chodzi o drewno. Będzie pasował do wielu stylów od vintage, przez klasykę, skandynawski, industrialny czy eklektyczny. Możemy do tego zastosować zarówno płytki o rozmiarze 60 cm, jak i takie specjalnie przeznaczone do układania w jodełkę.

Płytki ułożone „na jodełkę” (fot. Pinterest)