Odpływ liniowy czy brodzik

Odpływ liniowy czy brodzik

Decydując się na urządzanie łazienki wiele osób zastanawia się, jakie wybrać wykończenie w kabinie prysznicowej. Różnorodność dostępnych rozwiązań, zarówno po stronie brodzików, jak i odpływów jest ogromna. Warto jednak podejmując decyzję poznać zalety i wady każdego z nich.

Od czego zacząć?
Przede wszystkim od konsultacji z instalatorem. Bo już na samym początku może się okazać, że nasz wybór jest ograniczony. Hydraulik podczas wizyty na miejscu planowanego remontu sprawdzi, ile mamy miejsca w posadzce na ukrycie syfonu. Musimy pamiętać, że rura odprowadzająca wodę musi mieć zachowany odpowiedni spadek, aby woda sprawnie odpływała i nie gromadziła się w kabinie w trakcie brania prysznica. Jeśli chcemy użyć odpływu liniowego lub brodzika osadzonego w powierzchni posadzki – musimy mieć wystarczająco miejsca, aby ukryć syfon. Jeśli nie ma go zapewnionego – skazani jesteśmy na brodzik na nóżkach.

Najpłytsze odpływy liniowe razem z ukrytym syfonem mają 7 cm – tutaj od dawna konkurencję na rynku wygrywa Vario – odpływ liniowy firmy Viega. Tyle właśnie miejsca musimy mieć, aby osadzić go w posadzce. Im więcej miejsca- tym wybór jest większy.

Advantix Vario firmy Viega - najpłytszy istniejący odpływ liniowy
Advantix Vario firmy Viega – najpłytszy istniejący odpływ liniowy

Zakładamy jednak, że miejsca mamy wystarczająco i nic nie ogranicza naszego wyboru. Co wtedy?
Przeanalizujmy zalety każdego z rozwiązań:

Brodzik jest łatwiejszy w montażu. Jest jednym elementem, bez podziałów i fug, a o należyte spadki powierzcdhni w kierunku odpływu dba producent. Jedna powierzchnia gwarantuje szczelność, a rozmaitość materiałów powoduje, że naprawdę łatwo go dopasować do wystroju łazienki. Odpływ liniowy jest zdecydowanie łatwiejszy w aranżacji. Podłoga po prostu wchodzi do kabiny, nie wymaga szczególnego dopasowywania. W przypadku rozwiązań specyficznych, jak drzwi kabiny zamykane na ścianę, czy walk-in rozwiązanie właściwie idealne. Występuje w wariancie ściennym czy punktowym, i każde z nich jest bardzo estetyczne.

Brodzik Roca Terran jako niespodziewany akcent kolorystyczny
Brodzik Roca Terran jako niespodziewany akcent kolorystyczny

Czego się obawiać?
Przy odpływie liniowym należy zwrócić uwagę na izolację. Wykonawca powinien wykonać ją szczególnie starannie. Warto zwrócić też uwagę na jakość użytych w płytkach fug – będą one wymagały częstego i dokładnego sprzątania. Trzeba też pamiętać, że formowany w płytkach spadek może wymusić ich dodatkowe nacięcie.

NexSys firmy Kaldewai to brodzik i odpływ liniowy w jednym
NexSys firmy Kaldewai to brodzik i odpływ liniowy w jednym

Podsumowanie – brodzik
Zalety:

 • spadki zrobione przez producenta – wykonawca nie profiluje już ich sam – nie ma niebezpieczeństwa wadliwego wykonania
 • szczelność- gwarantowana przez jednolitą powierzchnię
 • piękne brodziki dostępne na rynku

Wady:

 • odcina się od pozostałej części podłogi
 • wymaga starannego wykończenia na powierzchni styku ze ścianą

Brodzik Roca Ignis w wydaniu kamiennym
Brodzik Roca Ignis w wydaniu kamiennym

Podsumowanie – odpływ liniowy
Zalety:

 • ta sama powierzchnia co w reszcie łazienki – łatwiejszy w aranżacji
 • praktycznie niewidoczny
 • warianty jako ścienny

Wady:

 • samodzielne robienie spadku
 • konieczność nacięcia płytek
 • fugi
 • wymaga starannego montażu, żeby nie przeciekał

Odpływ liniowy Advantix Vario Viega w wersji ściennej praktycznie chowa rozwiązanie odpływowe- jest niemal niezauważalny
Odpływ liniowy Advantix Vario Viega w wersji ściennej praktycznie chowa rozwiązanie odpływowe- jest niemal niezauważalny